ARTYKUŁY

agat

Uwaga na kleszcze w Karkonoszach.

     Karkonoski Park Narodowy alarmuje, że w nadchodzącym sezonie letnim – 2017 znacznie zwiększyła się ilość kleszczy na terenie Parku. Do niedawna kleszcze występowały w Karkonoszach do wysokości 700 m n.p.m. wiec zasadniczo w dużej części górskich miejscowości można było być spokojnym o ich występowanie.
Prawdopodobnie w związku z globalnym ociepleniem kleszcze zawędrowały w Karkonoszach aż do wysokości 1200 m n.p.m. W związku z tym, że coraz więcej tych pajęczaków możemy spotkać w lasach aby ustrzec się przed ich atakiem należy nie zbaczać  ze szlaków turystycznych  – to jest najlepsza metoda na kleszcza w Karkonoszach, przypominam oczywiście że nie tylko ze względu na kleszcze ale także na Park Narodowy nie można zbaczać ze szlaków.
Do zobaczenia na szlaku.
agat

Modernizacja wyciagu na Kope – Wrzesien 2017

Po wielu latach rozmów dotyczących remontu wyciągu na Kopę w Karpaczu „Zbyszek” zostanie zamknięty 18 września 2017 roku.
Jest to bardzo ważna informacja dla turystów aby nie stać się ofiarą niemiłej niespodzianki.
Informacje te są już potwierdzone zarówno przez właścicieli Miejskiej Kolei linowej czyli wyciągu, jak i przez miasto Karpacz. Kolej będzie nieczynna na pewno do stycznia/ lutego 2018 roku. Jak będzie wyglądać, czy przebudowane zostaną całkowicie dolna i górna stacja okaże się po zakończeniu budowy bo inwestorzy nie odnoszą się do wcześniejszych planów.
Wyciąg na Kopę jest strategicznym obiektem dla wielu osób chcących zdobyć Śnieżkę, dlatego proponuję śledzenie strony wyciągu aby nie doznać przykrości pod dolną stacją wyciągu.
AKTUALIZACJA 03.2018
Kolej na Kopę będzie czynna w połowie kwietnia 2018 roku – już na pewno!
agat

Do czego potrzebny jest Przewodnik w Sudetach?

   Oprócz podstawowych korzyści takich jak: chęć powiększenia swojej wiedzy, zapewnienie większego bezpieczeństwa grupie oraz tego że przewodnik zawsze wiej jak dojechać do celu dochodzą także aspekty prawne.
Najważniejszym jest fakt, że jeśli planujecie wycieczkę w Sudety najpewniej będziecie wędrować po Karkonoskim Parku Narodowym. Który ma swoje prawa.  I tak w punkcie o udostępnianiu Karkonoskiego Paku Narodowego w zarządzeniu numer 2/2012 wydanego przez dyrektora KPN znajdziecie takie zdanie
„Turystyka piesza i narciarska zorganizowana może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego”.
Zatem każda grupa zorganizowana aby zgodnie z prawem przebywać na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego musi poruszać się po nim z osobą mającą licencje przewodnika górskiego. Zatem każda grupa zorganizowana, która wchodzi do Karkonoskiego Parku Narodowego bez przewodnika łamie prawo. W szczególności jest to ważne w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku. Ubezpieczyciel może wówczas powarzyć zasadność wypłacenia ubezpieczenia. W przypadku wycieczek szkolnych  w tym punkcie dochodzi także odpowiedzialność cywilna nauczycieli, którzy wychodząc w góry z uczniami bez przewodnika w pełni odpowiadają za ewentualne nieszczęśliwe wypadki.