Oprócz podstawowych korzyści takich jak: chęć powiększenia swojej wiedzy, zapewnienie większego bezpieczeństwa grupie oraz tego że przewodnik zawsze wiej jak dojechać do celu dochodzą także aspekty prawne.
Najważniejszym jest fakt, że jeśli planujecie wycieczkę w Sudety najpewniej będziecie wędrować po Karkonoskim Parku Narodowym. Który ma swoje prawa. I tak w punkcie o udostępnianiu Karkonoskiego Paku Narodowego w zarządzeniu numer 2/2012 wydanego przez dyrektora KPN znajdziecie takie zdanie
„Turystyka piesza i narciarska zorganizowana może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego”.
Zatem każda grupa zorganizowana aby zgodnie z prawem przebywać na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego musi poruszać się po nim z osobą mającą licencje przewodnika górskiego. Zatem każda grupa zorganizowana, która wchodzi do Karkonoskiego Parku Narodowego bez przewodnika łamie prawo. W szczególności jest to ważne w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku. Ubezpieczyciel może wówczas powarzyć zasadność wypłacenia ubezpieczenia. W przypadku wycieczek szkolnych w tym punkcie dochodzi także odpowiedzialność cywilna nauczycieli, którzy wychodząc w góry z uczniami bez przewodnika w pełni odpowiadają za ewentualne nieszczęśliwe wypadki.